הגדרות למצב התפקודי של הקשיש

לנוחיותכם, ריכזו את ההגדרות למצב התפקודי של הקשיש – יש להדגיש שהאבחון מבוצע על ידי איש מקצוע מתאים.

קשיש עצמאי

קשיש עצמאי אינו זקוק לעזרה של הזולת בביצוע הפעולות היומיומיות (פעולות כמו אכילה, רחיצה, לבישת בגדים) וגם הינו נייד, כלומר הוא מסוגל ללכת בכוחות עצמו  מרחק סביר ברגל ואינו זקוק לכסא גלגלים.

קשיש תשוש

קשיש אשר זקוק לעזרה מסויימת כתוצאה ממצב בריאותי ירוד הנובע ממחלות כרוניות שונות, או מליקוי קבוע (עיוורון) וכל סיבה אחרת. קשיש תשוש אינו מסוגל לבצע את כל הפעולות באופן מלא. הקשיש יכול עדיין לנוע בתוך הבית לעיתים בעזרת הליכון או מקל הליכה, אך אינו מסוגלים לצאת מהבית לבדו ואינו מסוגל לבצע אחת או יותר מהפעולות היומיומיות (ADL) כגון: רחצה, הלבשה וכדומה.

מצב סיעודי

קשיש במצב סיעודי זקוק לעזרה מלאה ברוב או בכל הפעולות היומיומיות. לרוב, הקשיש הסיעודי  מרותק למיטה ואינו שולט בסוגרים – כלומר זקוק לחיתולים לבמוגרים. לפעמים מלווה לקושי הפיזי קשיים בהתמצאות וכן חשיבה לקויה, במידה חלקית.

קיימות שש פעולות חיוניות יומיומיות הדרושות לתפקוד בסיסי נורמאלי של האדם: לקום ולשכב, להתלבש ולהתפשט, להתרחץ, לאכול ולשתות, לשלוט על הסוגרים ולהיות נייד. פעולות אלו קרויות ADL . בדרך כלל כאשר אדם אינו מסוגל לבצע לבדו 3 מתוך 6 הפעולות הללו, הוא יחשב כסיעודי.

סיעודי מורכב – סיעודי רפואי

סיעודי רפואי מורכב הינו אדם אשר זקוק בנוסף לעזרה בפעולות היומיומיות גם להתערבות רפואית קבועה כמו האכלה באמצעות זונדה, עירויים קבועים ולהתערבויות רפואיות קבועות אחרות.

תשוש נפש

מצב תשוש נפש כולל קבוצה רחבה של מצבי ירידה שכלית בדרגות חומרה שונות: החל מהפרעות קלות, קבועות או זמניות בזיכרון בלבד; כל בעיות הדמנציה, אלצהיימר, פגיעה מוחית מכל סיבה וכן מצבי אדישות, חוסר עניין בסביבה וירידת במודעות לצרכים האישיים. לפעמים ניכר שינוי התנהגותי – אנשים הופכים לאלימים או לאדישים, פועלים בפזיזות.

שיקום והחלמה

קשיש תשוש עצמאי או סיעודי שההערכה היא שלאחר טיפול והחלמה שיארכו פרק זמן מסוים, הוא יחזור להיות למצב התפקודי הקודם שלו.

יש לציין שמצבו התפקודי של הקשיש יכול להכיל שתי הגדרות, למשל סיעודי ותשוש נפש ביחד.

לפרטים התקשרו השאירו פרטים דילוג לתוכן