חדש! שמנים ארומתרפים לשיפור איכות הדיירים בבית

בשנים האחרונות נחשפו אנשי מקצוע רבים לשימוש בשמנים אתריים – עולם הטיפול בריחות או ארומתרפיה. מהעבודה בשטח למדנו כי ניתן לתרום לאיכות חייהם של הזקנים בבתי אבות על ידי שימוש בריחות וטיפול בבעיות שינה והתנהגות או הפעלה וגרוי חושי במסגרת קבוצתית או פרטנית.

צוות מיוחד בבית האבות הוכשר לשימוש בשמנים ארומתרפים לטיפול בדיירי הבית. בני גיל הזהב בכלל ודיירי בתי אבות בפרט מפיקים תועלת והנאה רבים מהשימוש והטיפול בשמנים ארומטרפים.

מהי ארומתרפיה?

ארומה – ריח
תרפיה – טיפול
ארומתרפיה היא שימוש בשמנים מרפאים המופקים מצמחים אשר מסייעים לשמירת איזון ותחושה חיונית, ובריאות הנפש. חוש הריח הוא אחד מהחושים הראשונים המתפתחים בעובר,והוא קשור בקשר הדוק לאופן בו אנו תופסים את העולם. ממחקרים נמצא כי קיים קשר ישיר בין התפתחות האף להתפתחות אותו צד במוח.
ריחות פרחים מעוררים בנו ריגוש כיון שהפרח עצמו הוא איבר המין של הצמח. ניחוחותיו המיניים המטיפים נקטר- ריח המזכיר ריח חיים, אופטימיות.

חוש הריח שלנו מסוגל לקלוט אינספור ריחות, לתייק אותם ולשחזר אותם מחדש: אין כמו חוש הריח כדי להיזכר במשהו מן העבר שלנו, מן הילדות…

השמנים האתריים שבמזון הם לעתים אותם שמנים המזוקקים לשימוש בארומתרפיה. אלה מגיעים מצמחים ארומטיים רבים ומחלקים רבים של הצמח – עלים, פרחים, שורשים, זרעים, ניצנים, קליפות עצים, קני שורש, שרפים וקליפות פרי. שמנים אלה נמצאים במאכלים עצמם, ויכולים לכן להשפיע באותה מידה על הגוף בצורתם כשמן אתרי בארומתרפיה. מרבית הצמחים האכילים הם ארומטיים במידה זו או אחרת, ואפילו אם לא מפיקים מהם שמנים, הם עדיין קיימים ויוצרים ניחוח, טעם וסיפוק, וגם מועילים לבריאות.

דרך ההפקה של השמנים האתריים הינה סחיטה, זיקוק ומיצוי.

שמנים אתריים פועלים בעיקר כאנטי-בקטריאלים או קוטלי זיהומים ומעכלים; הם ממריצים את כל הבלוטות והאיברים העוסקים בתהליכי העיכול, אולי התהליך החשוב ביותר בכל הגוף. בין יתר תכונותיהם, הם גם מטהרים, ממריצים, מחדשים, מרגיעים ומעודדים תיאבון. כמו השמנים האתרים המשמשים בארומתרפיה, הם יכולים לחדור מבחוץ דרך העור ופנימית דרך רקמות, ויכולים להועיל גם לחלקים בודדים בגוף.

ארומתרפיה הופכת יותר ויותר פופולרית. זאת בשל העובדה שהם מכילים חומרים חשובים החיוניים לבריאות הגוף. הם מסייעים בריפוי מחלות, מקלים על כאבים, תורמים לבריאות העור ולשיפור המראה וההרגשה הכללית. בשמנים ריחניים ניתן להשתמש במגוון דרכים: בעיסוי מפנק או באמבט ריחני, ברטייה, במבער, בקרם או בתחליב, או בשאיפה ממכשיר אדים ואפילו בהרחה בלבד.

לשמנים הריחניים השפעה חיובית וחזקה על הנפש, הגוף והרוח. בשל כך , חשוב לדעת כיצד להשתמש נכון בשמנים, חשוב לדעת אילו שמנים מתאימים לאדם זה או אחר.

יש להדגיש כי הארומתרפיה אינה באה להחליף את הרפואה המודרנית אלא לחזק מערכות שונות בגופינו. על ידי חיזוק כללי של הגוף השלם אנחנו מחזירים לגוף את היכולת לרפא את עצמו – זה הריפוי הטבעי ההוליסטי.

כיצד שמנים חודרים לגופינו?

שמנים ריחניים חודרים לגוף בכמה דרכים.

הרחה – השמן חודר דרך ריריות חלל האף ומשפיעים על קצב הלב, לחץ דם, מערך רגשי, הפחתת מתח, תאבון נשימה ועיכול.
הנחה – שמנים נספגים בעור ועוברים דרכו למחזור הדם, שהיא מערכת ההובלה העיקרית של הגוף. לאחר הגעת שמנים למחזור הדם, יכולות מולקולות השמן להגיע לאזורים שבהם הן נזקקות במידה הרבה ביותר, או שבהם השפעתן היא המועילה ביותר.

העיסוי ממלא תפקיד חשוב בשיטת טיפול זו. מלבד פעולתם של השמנים האתריים המטופל נהנה מפעולת העיסוי עצמה.

שלא כמו תרופות כימיות, נראה ששמנים ריחניים אינם נשארים במערכות הגוף! הם מופרשים מן הגוף דרך השתן, הצואה, הזעה ונשיפה. האופן בו השמן הריחני מופרש מהגוף תלוי בשמן הספציפי בו נעשה שימוש. למשל- ריחות שמן סנדלווד (עץ האלמוג) מתגלה בשתן. בגוף בריא השמנים נשארים בין 3-6 שעות, ובגוף שאינו בריא הם מופרשים רק לאחר כ-14 שעות.

יש להדגיש כי אין להשתמש בשמנים אתריים ללא המלצת מטפל מומחה מאחר וחלק מהם חזקים עד כדי אפשרות להרעלה.

דוגמאות לשמוש בבית האבות

לבנדר – מלך השמנים ומופק מפרחים של הצמח. שמן אתרי כמעט יחיד שניתן להניח ישירות על העור.

מרגיע – יש להניח על נקודת הדופק. טוב לטיפול בקשישים עם בעיות שינה. ניתן לשימוש במבער – 6-10 טיפות וכן בעיסוי כף היד.

שמושים במבער – בשעות היום שמנים מעוררים ובשעות הערב שמנים מרגיעים.

תערובת עיסוי – שמן שקדים או שמן שומשום עם שמנים אתריים – להפגת מתחים ולשכוך כאבים.

מרשם לפילינג טבעי- מומלץ לכל גיל! (את המרכיבים ניתן לרכוש בחנויות טבע)
לערבב ביחד את המרכיבים הבאים:
2 כפיות חמר
4 כפיות מלח מים המלח גרוס דק
4 כפות סבון נוזלי פשוט
מורחים על הפנים ומיד שוטפים במים

לפרטים התקשרו השאירו פרטים דילוג לתוכן